Serowa Magdy Gessler

Sycąca zupa serowa jest coraz częściej serwowaną potrawą w naszych polskich domach. Coraz bardziej popularne stają się także rozmaite dania z serków topionych, których zaletą jest przede wszystkim to, że można przygotowywać je bardzo szybko. Jeśli jesteśmy miłośnikami tego rodzaju potraw, wówczas z całą pewnością powinniśmy wiedzieć, że sery mają bardzo długą historię i nie od razu były znane w naszej polskiej kuchni.

Pierwsze sery były produkowane z zsiadłego mleka, z którego oddzielano serwatkę. W miarę upływu czasu i coraz większej popularności hodowania zwierząt, zaczęło powstawać coraz więcej różnych gatunków sera. Prawdziwa rewolucja w produkcji serów dokonała się w wieku XIX. To właśnie wtedy produkcja ręczna została zastąpiona zautomatyzowanymi maszynami.

Obecnie najdłuższą tradycją wytwarzania serów mogą pochwalić się przede wszystkim takie kraje, jak Włochy, Holandia, Francja oraz Szwajcaria. Właśnie w tych państwach bardzo często przygotowywana jest zupa serowa. Istnieje wiele sposobów na przyrządzanie tej potrawy, która staje się coraz bardziej znana także w polskiej sztuce kulinarnej.

Jeśli chcemy przygotować naprawdę wyborną zupę serową, wówczas możemy sięgnąć po przepis na zupę serową według Magdy Gessler. Taka zupa znakomicie sprawdzi się przede wszystkim w trakcie chłodniejszych dni. Jest nieco ciężka, ale za to bardzo sycąca i pełnowartościowa. Można ją serwować z dodatkiem grzanek czosnkowych, makaronu lub groszku ptysiowego, według własnych upodobań kulinarnych.

Do przygotowania zupy serowej Magdy Gessler będziemy potrzebować dwadzieścia dekagramów żółtego sera (najlepszy będzie ser typu ementaler lub cheddar), trzy opakowania serka topionego, jeden litr bulionu drobiowego lub warzywnego, piętnaście dekagramów wędzonego boczku, jedną cebulę, jedną większą łyżkę mąki, niecałą szklankę mleka, trzy żółtka oraz przyprawy: pieprz, sól, zioła.

Ser należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach i dokładnie wymieszać z mlekiem. Do wrzącego wywaru dodajemy serki topione, mieszamy do momentu, aż się całkowicie rozpuszczą. Boczek podsmażamy na patelni razem z cebulą pokrojoną w kostkę i wrzucamy do bulionu. Następnie do zupy dodajemy ser z mlekiem. Ser powinien dobrze się roztopić, tak, aby zupa uzyskała jednolitą konsystencję. Na końcu do potrawy należy dodać żółtka i wymieszać całość przy pomocy trzepaczki.

Zupa serowa według receptury Magdy Gessler najlepiej smakuje z dodatkiem grzanek czosnkowych, ale można ją podawać na wiele różnych sposobów. Jeśli chcemy wydobyć jej głębię smaku, wówczas możemy dolać do niej odrobinę białego wina.